Przewodniczący KRRiT: celem Rosji jest wzbudzenie nienawiści w społeczeństwie

t

Rosja za pomocą profesjonalnie prowadzonych działań dezinformacyjnych realizuje trzy cele: podzielenie polskiego społeczeństwa, wzbudzenie niechęci Polaków do własnego kraju, na tyle, by poddali się rosyjskiej dominacji oraz dążenie do osłabienia Polski poprzez jej alienację w NATO – uważa Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

„Rosja chce podzielić społeczeństwo na dwa zwalczające się plemiona. Nie chodzi tylko o poglądy polityczne, lecz o wzbudzanie nienawiści, żeby nie było komunikacji pomiędzy ludźmi. Jeżeli mamy walczyć z dezinformacją, po pierwsze, musi być czujność obywatelska i musimy tę czujność podtrzymywać. Tu nie chodzi o manię prześladowczą, ale by po prostu wiedzieć, że takie operacje mają miejsce” – zaznaczył Maciej Świrski w swojej wypowiedzi podczas Warszawskiego Szczytu przeciw Dezinformacji.

Prezes KRRiT dodał, że wydarzenie to pokazuje, iż kraje regionu Europy Środkowo-Wschodniej mają podobne problemy z rosyjską dezinformacją. Warszawski Szczyt przeciw Dezinformacji służy temu, żeby wspólnie sobie z tymi problemami poradzić.
„Nie jesteśmy bezradni. Są przepisy prawa ustanowione w naszych krajach, które pozwalają walczyć z dezinformacją, tylko trzeba z nich korzystać. Po to właśnie jest ta konferencja” – podkreślił Maciej Świrski.

Warszawski Szczyt przeciw Dezinformacji odbywa się w dniach 4-5 października 2023 r. na Zamku Królewskim w Warszawie.

Media patrons

  • TVP
  • Polskie Radio
  • PAP