Litwa chce się dzielić doświadczeniami w skutecznej walce z fake newsami

Vadim Gasperskij, przewodniczący Wydziału Prawnego  Komisji ds. Radia i Telewizji Republiki Litwy. Fot/PAP Teodor Klepczyński

„Już od 2013 r. Litwa stawiana jest w całej Europie za wzór zdecydowanych i skutecznych działań przeciwko dezinformacji oraz wojnie hybrydowej prowadzonej przez Kreml. Rozpoczęcie pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę dodatkowo nas zmobilizowało — zdelegalizowaliśmy szereg programów telewizyjnych powiązanych z koncernem GAZPROM, przyjęliśmy rygorystyczną ustawę ograniczającą działalność mediów finansowanych przez rządy Rosji czy Białorusi. Jesteśmy otwarci, by dzielić się tymi doświadczeniami z naszymi sojusznikami, a także korzystać z ich pomysłów oraz rozwiązań” – powiedział Vadim Gasperskij, przewodniczący Wydziału Prawnego Komisji ds. Radia i Telewizji Republiki Litwy.
 
W szczycie „Stop dezinformacji i rosyjskiej propagandzie” udział biorą przedstawiciele instytucji regulujących rynek medialny w siedmiu państwach  Europy Środkowej i Wschodniej – Polski, Ukrainy, Estonii, Łotwy, Litwy, Rumunii oraz Węgier. Najważniejszym punktem wydarzenia, zorganizowanego z inicjatywy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, będzie podpisanie „Deklaracji Warszawskiej w sprawie zwalczania dezinformacji”, określającej ramy współpracy pomiędzy sygnatariuszami w celu ograniczania i ujawniania propagandy Kremla.

Media patrons

  • TVP
  • Polskie Radio
  • PAP